ממונה בטיחות אש

 

 

 חשיבות השמירה על הבטיחות

 

 תחום הבטיחות הוא תחום בעל חשיבות רבה, בייחוד במקומות עבודה בהם עבודות מתבצעות בארגונים ובמפעלים הכוללים עבודות בתנאי שטח או למשל עם מכונות. כל ארגון נדרש להגן על עובדיו לעבוד בצורה הבטיחותית ביותר ובתחום זה נכלל גם נושא של מיגון מפני שריפות או דליקות.

 

 

ללמוד את הנושא עם ממונה בטיחות אש

 

ממונה הבטיחות בנושאי אש ומניעת שריפות, חייב למעשה לעבור את ההסמכה הנדרשת על פי חוק, זוהי הסמכה אותה מקבלים לאחר שעוברים קורס ממונה בטיחות אש, מטרות הקורס הן רבות וחשובות : הכשרת המשתתף להיות מוסמך להוביל צוותי חירום במצבים של אירועי חירום עם מספר רב של משתתפים, תכנון ויישום מדיניות הבטיחות לאש בחברה או במפעל בו עובד המשתתף, הכנה של תכנית הדרכה שנתית בנושא זה ובנושאי בטיחות באופן כללי במקום העבודה, המשתתף לומד על בדיקות ההתאמה של מערכת גילוי וכיבוי האש במקום העבודה וכמובן על אופני ההפעלה של המערכת, שמירה על שימוש בטוח בחומרים מסוכנים שקיימים במקומות העבודה, הכרת החומרים, אפסון שלהם כראוי וכדומה, כלומר הממונה לנושא הבטיחות יקבל את ההכשרה המקיפה ביותר על פי חוק לשם יישום כללי הבטיחות במקומות העבודה השונים, ובעיקר במקומות בהם עוסקים בחומרים מסוכנים, במכונות מאסיביות, בעבודה מורכבת בתנאי שטח, במפעלים בעלי מערכות חשמל גדולות וכדומה.

 

 

 לקבל את ההסמכה ממונה בטיחות אש

  

בוגרי קורס הבטיחות מקבלים את ההסמכה החוקית ואת התעודה על פי חוק שמאושרת על ישי הרשות לכבאות והצלה. תפקידו של ממונה הבטיחות הוא לבדוק את כל נושא מערכות הגילוי והכיבוי לאש, את מערכות התכנון ההנדסי, את נושא העמידות לאש של כל חלקי המבנה במקומות העבודה, בנייה של סקר בטיחות ותכניות בטיחות, לבנות תכניות של הדרכה בנושאי בטיחות, לתחקר, להכיר את נושא הבטיחות של עבודה עם חומרים מסוכנים, ממונה בטיחות שסיים את הקורס והוא בעל תעודת ממונה בטיחות אש, יכול לבנות תוכניות הקשורות לבטיחות אש, לעסוק בנושא של הדרכת צוותים וקבוצות בנושא בטיחות האש, זאת בצרוף תעודת המדריך שברשותו, הוא רשאי לחתום ולהגיש תוכנית בטיחות אש לכיבוי האש, הוא יכול לעסוק בייעוץ בנושא בטיחות אש בכל חברה, מפעל או מתחם גדול. ההכשרה הזו יכולה להיות מיועדת בעיקר לאנשים מתחום הבטיחות, עבור אנשי צוות חירום, לעובדי אחזקה במקומות העבודה, לעובדי אבטחה או לעובדי חברה המעוניינים להשתלם בנושא הבטיחותי.

 

ממוני בטיחות אש לקבל הכשרה מקצועית בנושא

 

תוכניות בטיחות בנושא כל כך חשוב כמו תוכניות בטיחות אש חייבות לעבור הסמכה על פי חוק, ואת ההסמכה הזאת מקבלים רק לאחר שעוברים הכשרה מקצועית על פי חוק ועוברים קורס כממונה בטיחות אש. לקורס זה מגוון מטרות חשובות, הקורס מכשיר את המשתתף להוביל צוותי חירום במצבי חירום, ליישם מדיניות בטיחות האש בארגון או במפעל בו עובד המשתתף, להכין תכנית מפורטת בנושאי בטיחות באופן כללי במקום, ללמוד את נושא בדיקות ההתאמה של מערכת גילוי וכיבוי אש במקום העבודה, להכיר את אופני ההפעלה השונות של המערכת, לשמור על השימוש הבטוח בחומרים מסוכנים או רעילים שקיימים במקומות עבודה, להכיר את החומרים האלו, לאפסן אותם בצורה בטיחותית ועוד. וכדומה, הממונה לנושא הבטיחות מקבל למעשה הכשרה מקיפה על פי חוק בכדי ליישם את כללי הבטיחות האלו במקומות העבודה, ובעיקר במקומות בהם נכללים חומרים מסוכנים, עבודה עם מכונות , עבודה בשטח, מפעלים עם מערכות חשמל גדולות ועוד.

 

הממונה לבטיחות אש חשוב להקפיד על החוקים

 

לכן על פי חוק חשוב להסמיך בכל מקום עבודה ממונה בטיחות שעבר קורס בטיחות והוא בעל ההסמכה והתעודה המאושרת על ישי הרשות לכבאות והצלה, ולכן מאפשרת לו להיות ממונה לנושא חשוב זה. התפקיד הוא לבדוק את כל נושא המערכות של גילוי וכיבוי אש, את מערכות התכנון ההנדסי, את העמידות לאש של חלקי מבנה במקומות העבודה, וכן לערוך סקר של בטיחות, לערוך תכניות בטיחות, לבנות תכניות הדרכה, ולהכיר את נושא הבטיחות לעומק גם בתחום עבודה עם חומרים מסוכנים. הממונה יכול לבנות תוכניות שקשורות לבטיחות, לעסוק בהדרכת צוותים וקבוצות, אך זאת אך ורק עם תעודת המדריך שקיבל. בנוסף הוא רשאי להגיש תוכנית בטיחות, ולמעשה הוא יכול לעסוק בייעוץ בנושא בטיחות באופן כללי ובנושא בטיחות באש בפרט בכל מקום עבודה.

 

הממונים לבטיחות אש חשוב להקפיד על הבטיחות

 

בכל מקום ובוודאי במקומות עבודה וכאשר זה קשור לנושאי אש, נושא הבטיחות הוא נושא בעל חשיבות רבה, בייחוד במקומות עבודה שכידוע ברבים מהם העבודות מתבצעות בארגונים או במפעלים תעשייתיים גדולים ומורכבים שיכולים לכלול עבודות מסוכנות ביותר, או עבודות בתנאי שטח ועבודה עם מכונות. מערכות החשמל במקומות עבודה הם מורכבים וגדולים ולכן נושא הבטיחות חשוב מאד, ועל כל ארגון להגן על העובדים כך שיעבדו בסביבת  עבודה בטיחותית ביותר עם כל המיגון הנדרש.

 

 
אלדין בטיחות וסביבה

השאר פרטים לקבלת התאמה מושלמת לעסק

 

דוא"ל: isaac@matkinim.org‬

רחוב ספיר 4, ראשון לציון​

טלפון: 0503755944

השאר פרטים

לקבלת התאמה מושלמת לעסק​​

שליחה

שם:

*שדה חובה

Thank You!

The form has been successfully sent.

טלפון:​

*שדה חובה

אימייל:

*שדה חובה

אלדין בטיחות וסביבה
הדרכת כיבוי אש